Řezačka papíru
ŘEZAČKA PAPÍRU
Řezat potřebujeme nejen fotografie, upravovat velikost podkladového papíru, ale také řezat rámečky, bordury, ořezat texty a pod. Časem zjistíte, že nůžky nejsou to pravé ořechové :-)
Převážná většina papírů se vyrábí ve velikosti 12" x 12" (palců), což je 30,5 x 30,5 cm. Míra na první pohled zvláštní, nicméně velice praktická. 12" totiž můžete krásně dělit na poloviny, třetiny, čtvrtiny, kdežto s našimi centimetry bychom se u přepočítávání pěkně zapotili. Proto se vyplatí investovat do řezačky, která zvládne tyto 12" papíry.
Na trhu je několik druhů řezaček, můžete využít klasickou kancelářskou řezačku ať už kotoučovou nebo pákovou. Speciální řezačky pro scrapbooking vyrábí mj. firma Fiskars nebo firma Tonic studios.
Osobně preferuji řezačku s jezdcem právě od firmy Tonic. Má vyklopné rameno, na kterém jsou uvedené míry v palcích, dále jsou na řezačce i míry v centimetrech, pravítko tak téměř nemusíte vzít do ruky. Výhoda jezdce je ta, že přesně vidíte kde probíhá řez a můžete tak vyříznout např. i rámeček nebo paspartu. Papír můžete navíc přitlačit k vrchní hraně řezačky a řez je tak naprosto přesný a pravoúhlý. V balení kromě řezacího jezdce najdete i jezdec ohýbací (scoring blade, má šedou barvu) - ten využijete hlavně pokud děláte např. přáníčka, visačky, jmenovky na stůl apod. Krom toho je řezačka velice lehká, skladná a snadno ji přibalíte sebou pokud se chystáte na nějaký tvořivý sraz.
Napadá mě snad jediná nevýhoda této řezačky a tou jsou žiletky. Hodně rychle se tupí (i když je to jiné kus od kusu) a je potřeba je častěji měnit. Často slýchám doporučení jak žiletky naostřit a prodloužit tak jejich životnost - v případě, že už řez není tak čistý, vemte kousek pevnější aluminiové fólie (klasický levný alobal není úplně vhodný, sáhněte po něm jen v případě nejvyšší nouze), vložte ji do řezačky a párkrát řízněte. Jinak jsem také zjistila, že s každým druhem papíru si řezačka rozumí jinak a není vždy pravidlem, že tenčí papír řeže lépe než silnější. Pokud vám tedy třepí okraje, nemusí to být jen žiletkou. Většinou to řeším tak, že papíry nařežu dle potřeby a pak jen nůžkami odstřihnu jemné chlouky na okrajích. Tato nevýhoda mě ale zatím neodradila :-) Pro mě je bezkonkurenční, hlavně pokud porovnám poměr výkona cena! Můžete ji pořídit už za necelých 500 Kč, balení 3 kusů žiletek pak vychází asi na 140 Kč (v nabídce je míváme i jednotlivě).
Abych podala objektivní hodnocení, zkoušela jsem i kotoučovou řezačku. U ní jsem ale měla pocit, že neřežu úplně přesně, protože řezací kotouč se mi pod rukama nakláněl ze strany na stranu. Na výsledku to vůbec nebylo znát, řez byl zřejmě dokonale rovný, ale ten pocit mě odradil. Navíc nevidíte, kam přesně řežete a tudíž o rámečcích se v tomto případě vůbec nedá mluvit. Jedinečná je ale v tom, že žiletka se naopak netupí skoro vůbec, nebo aspoň mnohonásobně pomaleji. Neřeže totiž jediným styčným bodem jako je tomu u řezačky s jezdcem, ale jak se kotouč otáčí, řeže vlastně celým svým obvodem. Kromě řezacího kotouče téměř vždy můžete dokoupit i kotouč ohýbací, nebo další kotouče s ozdobným řezem.
Jako třetí typ řezačky ještě uvedu řezačku pákovou. Vesměs to jsou řezačky velice kvalitní a přesné, dokáží říznout i několik papírů na sobě a práce tak jde rychleji od ruky, nicméně nevýhodu vidím v tom, že umí opravdu jen "oříznout" papír na potřebnou velikost. Navíc jsou většinou dost robustní a ne moc skladné.
Berte prosím tento článek pouze jako osobní hodnocení, co vyhovuje mně, nemusí vyhovovat vám, každý preferuje něco jiného. Na téma "která řezačka je nejlepší" najdete na internetu mnoho diskuzí, pokud mi ale něco neuniklo, jednoznačnou odpověď zatím nikdo nepřinesl :-)
Nějak jsem se rozepsala a na další pomůcky už v této kapitole není místo. Necháme ji tedy jen jako "řezačkový speciál" :-) a ostatním pomůckám se budeme věnovat v dalších článcích. Budu se těšit!
Didi